ACE Glass – producent samoczyszczącego szkła

Samoczyszczące szkło

Szyby samoczyszczące to świetne, nowoczesne rozwiązanie. Przekonaj się o tym dlaczego. Mycie okien dla wielu z nas jest bardzo uciążliwe. Każdy marzy o tym, aby w jego domu, bądź mieszkaniu były zawsze nieskazitelnie czyste okna. Smugi? Brud? Osad? Wiele osób boryka się z tym samym problemem. Wobec powyższego świetnym rozwiązaniem mogłyby stać się okna samoczyszczące. Brzmi to jak piękny sen, tak doskonały, że aż nierealny… Otóż nie! Firma Pilkington wyszła naprzeciw oczekiwaniom klientów i po wielu intensywnych badaniach, wynalazła proces produkcji wyjątkowego produktu, jakim jest szkło samoczyszczące. Swoją ofertę wzbogacają o nowy produkt Activ*.

Ograniczenia zanieczyszczeń na szkle, czyli szyby samoczyszczące

Laminowanie szkła folią EVA zapewnia dużą trwałość nawet w warunkach dużego zawilgocenia. Specjalnie opracowana formuła “dual action” wykorzystuje siły przyrody, w celu ograniczenia zanieczyszczeń na szkle. W wyniku tego procesu szkło jest bardziej przejrzyste i nie wymaga częstego mycia. Pilkington Activ to zwykłe szkło, które pokryte jest z zewnątrz podwójną powłoką. W momencie, kiedy szkło styka się ze światłem dziennym, w powłoce zachodzą reakcje chemiczne. Jak działa szkło samoczyszczące? Więcej informacji poniżej.

Jak działają okna samoczyszczące? Wykorzystując proces fotokatalizy, powłoka, którą są pokryte, reaguje z promieniami ultrafioletowymi naturalnego światła dziennego, rozkładając w ten sposób zanieczyszczenia organiczne. Podczas opadów, dzięki powłoce hydrofilowej (odpychającej wodę), woda spływa z powierzchni szkła, równomiernie oczyszczając szybę z wszelkich zanieczyszczeń. W przeciwieństwie do zwykłego, szkło Avtiv wysycha bardzo szybko, nie pozostawiając zacieków. Po zamontowaniu szkła przez specjalistę powłoka aktywuje się w ciągu 5 dni. Po upływie tego czasu można umyć okno. Powłoka spełnia swoje funkcje nawet jeśli szkło jest mocno zabrudzone, chyba że światło dzienne nie dochodzi do szkła, wówczas proces jest zaburzony. W takiej sytuacji należy przemyć szkło ciepłą wodą z mydłem, używając przy tym miękkiej szmatki. Po kilku dniach powłoka na nowo się aktywuje. W porze suchej, kiedy nie występują opady, wystarczy samoczyszczące okna spłukać ciepłą wodą. Powłoka działa nawet w pochmurne dni. Nie potrzebuje ona dużego promieniowania UV, aby dobrze swoją funkcję.

Szkło samoczyszczące to czyste okna, dachy, tarasy zimowe

Szkło Pilkington Activ sprawdza się we wszystkich zastosowaniach zewnętrznych. Szyby samoczyszczące można montować w oknach, ogrodach zimowych, na dachach itd. Szkło jest w pełni bezpieczne, można je poddać procesowi hartowania. Montuje się je nie tylko pionowo, ale także pod kątem. Szkło doskonale spełnia swoją funkcję w miejscach trudno dostępnych np. w świetlikach. Czy powłoka dual-action zmienia wygląd szkła? Na pierwszy rzut oka nie widać żadnych różnic, a okna samoczyszczące prezentują się jak zwyczajne szkło. Dopiero pod kątem można dostrzec,  że odbicie jest delikatnie niebieskie, a efekt lustrzany jest większy niż w przypadku klasycznego szkła. Powłoka jest równie trwała, co szyba. Nie odbarwia się ani nie łuszczy. Można ją uszkodzić jedynie poprzez uszkodzenie samego szkła za pomocą ostrych i ciężkich przedmiotów. Nowy produkt stworzony przez firmę Pilkington jest w pełni przyjazny dla środowiska, zawiera niewielkie ilości środków chemicznych, które wykorzystywane są między innymi w gospodarstwie domowym np. w paście do zębów. Substancje te nie są szkodliwe.