Różne, dostępne rodzaje szkła hartowanego mogą utrudniać podjęcie decyzji. Poznaj czynniki, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru szkła. 

Szkło hartowane – jakie ma cechy?

Szacuje się, że szkło hartowane termicznie jest nawet 4 razy bardziej wytrzymałe niż szkło zwykłe. Musi spełniać określone normy oznakowane sygnaturą EN 12150. Dzięki obróbce termicznej szkło, nawet jeśli ulegnie zniszczeniu, to rozpadnie się na drobne, nieostre kawałki – dlatego nazywane jest szkłem bezpiecznym. Hartowanie szkła polega na ogrzaniu tafli do temperatury powyżej 600 stopni Celsjusza, a następnie na bardzo szybkim schłodzeniu. Faktem jest, że istnieją różne rodzaje szkła hartowanego, dlatego warto znać kryteria wyboru. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych cech szkła hartowanego.

Rodzaje szkła hartowanego zależą od tych czynników

  1. Wielkość – zgodnie z wymogami szkło przeznaczone do hartowania podlega obwarowaniom, w związku z czym tafla ma ograniczenia wymiarów minimalnych i maksymalnych. Wymiary elementów poddawanych hartowaniu są uzależnione od parametrów pieca. Wewnątrz szkło przemieszcza się na rolkach, dlatego elementy muszą być większe od podwójnego rozstawu rolek. Natomiast maksymalny wymiar uzależniony jest od szerokości przepustowej pieca.
  2. Nieostre – szkło, które jest przeznaczone do hartowania, nie może mieć ostrych krawędzi. Najlepiej, jeśli krawędzie będą stępione, a wcięcia zaokrąglone za pomocą właściwych maszyn.
  3. Roller waves – podczas hartowania szkło rozgrzewa się do temperatury nawet 620 stopni Celsjusza, w wyniku czego staje się plastyczne i odkształcalne. Właśnie dlatego szkło zapada się między rolkami, po których jest transportowane. W momencie schłodzenia szkło zastyga wraz z pofalowaniami. Efekt „roller waves” wymaga zastosowanie tafli o grubości co najmniej 4 mm.
  4. Otwory – wszelkiego rodzaju otwory powinny być wykonane, zanim poddamy szkło obróbce termicznej. Wiercenia nie mogą być przypadkowe. Odległość otworu od krawędzi formatki nie może być mniejsza niż dwukrotna grubość szkła, a wielkość otworu nie może być mniejsza niż grubość szkła.

Pamiętaj o tym, zanim poddasz szkło obróbce!

Jeśli poddajemy szkło obróbce, musimy dopasować tafle do wymogów, co umożliwi wykonanie prac zgodnie z obowiązującymi atestami. Wszelkiego rodzaju zaniedbania mogą zniszczyć materiał lub osłabić właściwości szkła hartowanego. Najlepiej skontaktować się z profesjonalistami, którzy doradzą jakie szkło wybrać, by móc poddać je obróbce termicznej. Im lepszej jakości materiał pierwotny, tym lepszej jakości szkło hartowane.

W naszej firmie ACE Glass zajmujemy się między innymi dostarczaniem i obróbką szkła. Skontaktuj się z nami, a szczegółowo przedstawimy Ci rodzaje szkła hartowanego i podpowiemy, które rozwiązania będą najlepsze w Twojej sytuacji.