Szklane balustrady wpisują się w nowoczesną estetykę architektoniczną. Współczesne budownictwo prywatne i komercyjne coraz chętniej wykorzystuje potencjał szkła, co wpływa na elegancką wizualizację elewacji. Szklane tafle wypełniają przestrzeń między stalowymi słupkami, skutecznie zastępując tradycyjne rozwiązania. Firmy zajmujące się projektem i montażem muszą zadbać, by konstrukcja spełniała normy. W artykule przedstawimy odpowiedź na pytanie: jakie szkło na balustrady będzie najtrwalsze.

Zgodnie z dziennikiem ustaw Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie: Szklane elementy balustrad powinny być wykonane ze szkła o podwyższonej wytrzymałości na uderzenia, tłukącego się na drobne, nieostre odłamki (Dz.U.2015.0.1422 z dnia 12 kwietnia 2002 r.). Wydaje się zatem, że najlepszym rozwiązaniem, które łączy w sobie trwałość i bezpieczeństwo jest szkło hartowane. Nawet 4-krotnie odporniejsze na uderzenia i tłukące się na nieostre, drobne kawałki. To bez wątpienia najlepszy komponent balustrad wewnętrznych.

Czy szkło hartowane sprawdzi się na zewnątrz?

Z rozwiązań szklanych możemy korzystać zarówno w zabudowaniu zewnętrznym, jak i wewnątrz budynku. Zastosowanie jest szczególnie popularne w budynkach komercyjnych. Przestronne korytarze zdecydowanie lepiej prezentują się z odbijającym naturalne światło szkłem. W przypadku zabudowań zewnętrznych zdecydowanie lepszym wyborem jest zastosowanie szkła laminowanego. Dlaczego? Zwykła szyba jest krucha, szkło hartowane wytrzymałe i bezpieczne, ale w przypadku uszkodzenia ulega destrukcji, pozostawiając dziurę. Szkło laminowane jest zbudowane z podwójnych warstw szkła i folii, która znajduje się pomiędzy nimi. W przypadku uderzenia pęknie, ale nie powstanie dziura. To dodatkowe zabezpieczenie przed włamywaczem.

Zgodnie z najwyższymi standardami szkło hartowane i laminowane jest dostępne w różnej kolorystyce i z możliwością mocowania punktowego lub liniowego. Zależności te nie wpływają na dane techniczne surowca. Szeroka gama akcesoriów pozwala na zindywidualizowanie projektu i dopasowanie go do konkretnych potrzeb. Wszystkie szczegółowe informacje najlepiej uzgodnić z firmą zajmującą się wykonaniem. To specjalista oceni czy projekt jest możliwy do zrealizowania i czy spełni wysokie wymagania bezpieczeństwa, estetyki i funkcjonalności.